[Technologia podciśnieniowa] [Zawory współosiowe]

Wytwornice podciśnienia - ejektory

Sercem każdego systemu wykorzystującego podciśnienie jest wytwornica podciśnienia. W zależności od miejsca zastosowania i wymaganej wydajności stosowane są: pompy ssące strumieniowe (ejektory), tłokowe pompy próżniowe lub łopatkowe.
Pompy łopatkowe wykorzystuje się wszędzie tam gdzie wymagana jest duża wydajność wytwornicy. Z kolei tam, gdzie wymagane są duże wartości podciśnienia stosuje się pompy tłokowe lub ejektory.


Ejektory nie posiadają części mechanicznych i nie ulegają zużyciu. Nadają się do pracy długotrwałej oraz do pracy w bardzo krótkich cyklach zadziałań.

 







Zalety: solidna i prosta konstrukcja, brak ruchomych części. Nie wytwarzają ciepła ani drgań.

Ejektor o takiej zasadzie działania może być wykorzystany jako











A. Wzmacniacz lub dmuchawa

Wzmacniacze CDF zwiększające przepływ podciśnienia, jednocześnie wykorzystując niewielkie ilości sprężonego powietrza. Mogą być użyte w systemach wymagających wysokiego poziomy przepływu podciśnienia dla np. natychmiastowego przemieszczenia większych przedmiotów. Doskonale spełniają swoje zadanie dla transportu elementów porowatych.














OPIS:
- prędkość powietrza na wyjściu zwiększa się 40-krotnie
- szybkie działanie
- możliwość regulacji
- wysoka wydajność







Pompy typu CDF posiadają dwie istotne cechy: umożliwiają wytworzenie próżni o dużym przepływie przy jednoczesnym, stosunkowo niskim poborze powietrza. Dlatego sprawdzają się idealnie we wszelkiego rodzaju aplikacjach, gdzie zależy nam na natychmiastowym usunięciu dużych objętości gazów w szybkim czasie. Sposób zaprojektowania i wykonania pomp stawia je na równym poziomie pod względem wydajności z pompami o napędzie elektrycznym przy jednoczesnym zaoszczędzeniu energii potrzebnej do pracy.

B. Pompa ssąca strumieniowa

Pompy ssące strumieniowe DF ˇ posiadają średnice wewnętrzne od 3,2 do 50 mm. Przepływ jest regulowany ciśnieniem sprężonego powietrza.

OPIS:
Sprężone powietrze, które zostaje doprowadzone z boku pompy trafia do otworów znajdujących się na obwodzie pierścienia wewnętrznego. Powietrze wychodząc z tych otworów zwiększa swą prędkość i spotykając się wewnątrz zestawu wywołuje zawirowanie ˇ efekt korkociągu. Pociąga to za sobą powstanie silnego podciśnienia zasysającego czynnik transportowany. Zestaw DF może być regulowany poprzez zmianę ciśnienia roboczego. Konstrukcja rurowa urządzenia umożliwia przesyłanie materiałów bez mieszania i blokowania. Istotnym atutem tych pomp jest także możliwość transportowania substancji ciekłych. Dzieje się tak za sprawą charakterystycznej budowy uniemożliwiającej powstawanie jakichkolwiek wycieków w zestawie.
Przykładowe zastosowania:
- układy dozujące proszki
- układy oczyszczania urządzeń z odpadów poprodukcyjnych (wióry, pyły, gazy itp.)
- układy transportu aktywnego na odległość, także substancji agresywnych i toksycznych


Nastawne pompy próżniowe VDF zapewniają regulację poziomu przepływu w szerokim zakresie pracy aż do bardzo niskich wartości. Wszystkie wersje posiadają możliwość precyzyjnej regulacji w zależności od wymagań użytkownika.
Pompy VDF są stosowane w przypadku szybkiego przenoszenia dużych objętości powietrza, płynów i drobin, wtedy gdy:
- mamy do czynienia z zanieczyszczonym środowiskiem
- potrzebujemy podnosić i ustawiać materiały porowate
- chcemy proporcjonalnie mieszać płyny lub płyny i proszki
Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, pozwalającej na niczym nie zakłócony przepływ przenoszonych środków.

ZALETY:
- wysoka niezawodność, brak ruchomych części
- możliwość regulacji (ciśnienie nie ma wpływu na wydajność)
- wysoka wydajność: poziom podciśnienia do minus 850 mbar
- poziom przepływu: do 3400 l/min

C. Kompaktowa pompa próżniowa łącząca
w zintegrowanej, lekkiej obudowie: ejektor, manometr, czujnik podciśnienia oraz przyssawkę. Wykorzystuję się ją do zadań manipulacyjnych z możliwością ekstremalnie krótkich czasów pracy.








bdt@bdt.com.pl

Firma | Oferta | Informacje | Nowości | Magazyn | Zapytania | Kontakt

(aktualnie 0 odwiedzających)
Stronę odwiedziło już 156 gości

Wszelkie prawa zastrzeżone 2001-2013 Logo BDT